پریسا عابدپور با اشاره به ظرفیت کم نظیر معادن آذربایجان غربی اظهارکرد: آذربایجان غربی در حوزه معدن به خصوص سنگ‌های تزئینی رتبه سوم و در بخش انواع مواد معدنی رتبه ۵ کشوری را داراست اما هنوز از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.

وی نبود واحدهای فرآوری مناسب در سطح استان، نبود راهبرد ویژه معدن در زمینه بازاریابی جهانی، فقدان سیاست‌های صادراتی یکپارچه، عدم وجود فناوری روزآمد در زمینه استخراج و فرآوری سنگ‌های تزئینی و نبود مراکز تحقیقاتی R&D ویژه مواد معدنی در استان را از چالش‌های پیش روی معادن استان عنوان کرد.

عابدپور با بیان اینکه نزدیک به ۲۰ میلیون تن از ذخایر سنگ‌های تزئینی کل کشور در استان آذربایجان غربی قرار دارد افزود: هم مرزی با سه کشور خارجی، دسترسی به بازارهای جهانی می‌تواند استان را به قطب اول معادن کشور تبدیل کند اما تحقق این امر نیازمند احداث و توسعه واحدهای فرآوری است.

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اضافه کرد: با توجه به سرمایه گذاری‌های انجام شده در بخش معادن استان طی ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته شاهد رشد ۶۲ درصدی بوده ایم.

عابدپور با بیان اینکه طی سالجاری ۳۸ فقره پروانه بهره برداری با ذخیره قطعی بیش از ۲۱ میلیون تن و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۳۰۰ نفر با حجم سرمایه گذاری بیش از ۳۲۶ میلیارد ریال صادر شده است افزود: همچنین در این مدت ۶۰ فقره پروانه اکتشاف و ۲۱ فقره گواهی کشف با حجم سرمایه گذاری بیش از ۲۹ میلیارد ریال صادر شده است.

معاون امور معادن سازمان صنایع، معادن و تجارت آذربایجان غربی عنوان کرد: هم اکنون ۴۷۶ معدن دارای پروانه بهره برداری با ذخیره قطعی بیش از یک میلیارد و ۲۱۷ میلیون تن و ظرفیت استخراج سالانه بیش از ۱۶ میلیون تن، اشتغال آفرینی برای ۵ هزارو ۱۴۲ نفر و با حجم سرمایه گذاری بیش از ۳ هزار و ۵۹۵ میلیارد ریال موجود می‌باشد.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۱۶ محدوده معدنی دارای پروانه اکتشاف و ۲۷ معدن دارای گواهی کشف با ذخیره قطعی بیش از ۷ میلیون تن و حجم سرمایه گذاری لازم برای تکمیل عملیات اکتشافی و رسیدن به مرحله بهره برداری در این معادن بیش از ۳۴ میلیارد ریال است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *